ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13061484
*
nr 1306 1484
Spegel
nyrokoko, ca 80x35cm
Kondition: skadad
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 februari 2020
kl 20:37:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/2 12:22:51
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
Kondition: skadad
nr 1306 1484
Spegel
nyrokoko, ca 80x35cm
Kondition: skadad
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 februari 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/2 12:22:51 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.